yoruculuktan uzak bir fethiye tatili
yoruculuktan uzak bir fethiye tatili

Yoruculuktan Uzak Bir Fethiye Tatil

Bir tatilden alınacak hazzı artıran ilk ve en temel kriter o tatilden beklentilerimiz ve karşılaştığımız durumların birbirine yakın olmasından geçiyor. Fethiye tatil yapmak isteyen pek çok kişi butik otellere yöneliyor. Butik otel kavramı çoğumuzun zihninde küçük ve kendine has özelliklere sahip bir mekan canlanıyor. Ancak maalesef gittiğimiz çoğu tatil beldesinde aradığımızı bulamıyoruz. Bunun nedenlerinden bir tanesi şehirlerde görmeye alışkın olduğumuz binaların butik otel adıyla karşımıza çıkması.
Elbette ki butik otellerin hepsi zihnimizde canlandırdığımız özgün tarzından halen kopmuş değil. Fethiye otel butik kültürüne baktığımızda pek çok tatil bölgesinde gördüğümüz butik tipi otel tarzından sıyrıldığını görüyoruz. Alıştığımız soğuk binaların otele döndürülmesi gibi bir durum bu ilçede söz konusu değil.
Fethiye otel butik anlayışının pek çok tatil yapmak isteyen kişilerle benzer temalar taşımasının farklı sebepleri var. Öncelikle Muğla’nın bu güzide ilçesinde yüksek katlı binalara rastlamak pek olası değil. Bunun nedeni ise bölgenin coğrafi durumundan kaynaklı. Fethiye’nin deprem bölgesi oluşu yapılaşmanın yüksek katlı olmasının önüne geçiyor. Bu sayede hem kişilerin evleri hem iş yerleri hem de sosyal hayat için kullanılan mekanlar göz yormaktan uzaklaşıyor. Şehirlerde ve sürekli büyüyen tatil beldelerinde görmeye alışık olduğumuz yüksek binaların burada bulunmaması
hem seçeceğiniz konaklama yerinin daha şirin olmasını garantiliyor hem de ilçede gezip dolaşırken ya da eğlenirken görsel olarak kimseyi yormuyor.
Fethiye otel butik kültürünün bir diğer artısı da bölgenin doğasından kaynaklanıyor. Muğla’nın genelinde olduğu gibi bu ilçe de yeşillikler içinde kalıyor. Sokaklar, caddeler, apartmanlar yani geçtiğiniz tüm sokaklarda yeşilin tonlarına rastlayabiliyorsunuz. Bu da tercih ettiğiniz bir konaklama tesisinde uyandığınızda pek çok tatilcinin aradığı o “el değmemiş” hissini veriyor. Her ne kadar ayrıntı gibi görünse de bu faktörler bir tatil bölgesinin çekiciliğini arttırmaya yetiyor. Fethiye herhangi bir şehirde rastlayacağınız yoruculuk ve yoğunluk hissinden oldukça uzak. Ancak herhangi küçük bir belde gibi aranılan şeylere de hiç uzak değil. Dolayısıyla hem konfor ve kolaylık arayan hem de şehrin sıkıcılığından hoşlanmayan tatilcilere ev sahipliği yapıyor.