fethiye manzara
fethiye tatil

Gezilecek Yerler

ÖLÜDENİZ

Fethiye otel denilince tatilcilerin gitmek istediği ilk akla gelen yer Ölüdeniz’ dir. Likyalıların “Güneş ve Işığın Diyarı” dediği, ortaçağda ise “Uzak Diyar” olarak anılan Güney Ege’nin Teke yarımadasında bulunan coğrafyamızın en önemli doğal güzelliklerindendir.              

Dalga olmaması, doğal havuz gibi olması ona adını vermiş. Efsanelere göre ise büyük bir aşka şahitlik etmiştir. Bir kıyısından diğer kıyısına güvenle yüzebileceğiniz, ağaçların arasında bir cennet Ölüdeniz. İster su sporları yapın isterseniz bol mavi bol yeşil doğanın içinde güneşlenin..              

Bölgede bolca her bütçeye uygun otel ya da apart da bulunuyor. Siz ekonomik bir otel mi yoksa 5 yıldızlı bir otel mi arıyorsunuz yoksa çadır kampı mı yapacaksınız ona karar verin  

SAKLIKENT KANYONU  – GİZLİKENT ŞELALESİ

saklıkent kanyonu ve gizlikent şelalesi

Seydikemer ilçesinde bulunan ve Fethiye’ ye çok yakın olan doğal güzelliklerden Saklıkent Kanyonu ile Gizlikent Şelalesi ziyaretçilerine sıcak havalarda bambaşka bir deneyim sunuyor. Kanyon içinde girişteki buz gibi akan kaynak sularından yürüyerek gizemli bir yürüyüş rotası başlatıyorsunuz.

Elinizde fotoğraf makinesi/telefon sürekli deklanşöre basacaktır. Büyüleyici ayrıntılarla bezeli rotanızda her anını yaşayarak vakit geçirebilirsiniz. Yorgunluğunuzu atmak için ayaklarınızı suya sokarak yöresel ürünlerle kendinize ziyafet çekebilirsiniz.  Kanyon çıkışında ise Fethiye otel ziyaretçilerini bekleyen bir aksiyon olacak. Dileyen burada rafting de yapabilir.

Kanyona çok yakın olan Gizlikent şelalesinde ise yeşilin tüm tonları ile dolu olan su kanalı içerisinde yürüyerek şelaleye varıyorsunuz. Yanınızda mutlaka yedek giysi götürmenizi öneriyoruz, çünkü o soğuk akan şelalenin altında mutlaka kalmak isteyeceksiniz. Bir de soğuk sudan çıkınca çay/kahve içmeyi ihmal etmeyin.

KELEBEKLER VADİSİ

kelebekler vadisi

Dünyanın ve Türkiye’nin sayılı güzelliklerinden Kelebekler vadisi adını 80’den fazla farklı türde kelebekten almış. Vadi manzarasına karayolu ile ulaştığınızda çok seveceksiniz. Yüksekliği 350 metreye varan sarp kayalarla çevrili bu doğal güzelliğe tekne yoluyla ulaşabilirsiniz. Herkesin fotoğraf çektirdiği manzaraya ulaşım ise Faralya’ ya karayolu ile gidilen rotanın üzerindedir.  

Ölüdeniz yolu üzerinden Faralya ve Kabak yönüne gittiğinizde karşınıza çıkan bu manzaraya karşı sevdiklerinizle olmak büyüleyici olabilir.

LİKYA YOLU – KABAK KOYU

kabak koyu – likya yolu

Dünyanın en uzun ve eski yürüyüş yollarından biri olan Likya Yolu Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar devam ediyor.  Likya yolu bölgenin cennet koylarından biri olan Faralya’ dan başlıyor.  

Kabak Koyu ise gizli bir cennet. Türkiye’nin sayılı koylarından olma özelliğini koruyor. Sırtınızı yemyeşil dağlara verebilir, tertemiz suya kendinizi bırakabilirsiniz.

Genellikle kampçıların tercih ettiği Kabak Koyu’ nda doğa yürüyüşlerinin yanı sıra kamp yapanların geceleri kendilerini gökyüzünden alamadığı doğrudur. Yıldızlar size bu kadar yakın olmamıştı.

ÇALIŞ PLAJI

çalış plajı

Fethiye’nin en uzun plajı Çalış Plajı güneş batışının en güzel izlendiği lokasyonlardan biridir. Sahil bandı oldukça uzun ve geniş olduğundan yoğun ilgiye rağmen rahatça yürüyebilir, isterseniz yürüyüş yolunda bulunan cafe ve barlarda dinlenebilir ve sahilin tadını çıkarabilirsiniz.             

Ayrıca Çalış Plajı Caretta Carettaların yavrulama dönemlerinde tercih ettiği yerlerden biridir. Nisan ve Kasım ayları arasında Caretta Carettaların yumurtalarına rastlayabilirsiniz.             

Plaj açık denize bakar bu nedenle yönünüzü denize dönerseniz sonsuzluk hissi alabilirsiniz. 

Dalga sesiyle uyumak güneşin batışını izlemek isteyen tüm ziyaretçiler burada kendilerine uygun Fethiye otel konaklama seçenekleri bulacaklardır.