fethiye apart otel
fethiye apart otel

Fethiye Tatili Sizi Tarihle Buluşturacak

Fethiye de tatil yapmak sadece deniz kum ve güneşin bütünleşmesi değil aynı zamanda tarihi zenginlikleri ve sıcacık yöre halkını da temsil ediyor. En çok merak edilen yerlerden biri Baba Dağı’dır. İç kısımdaki manzaraya Baba Dağı (Baba Dağ) hakimdir ve yamaç paraşütçüleri yaz aylarında kendilerini zirveden aşağı bırakarak gökyüzünde süzülür. Yemyeşil ormanlık tepelerin ve turkuaz mavisi suların havadan manzarası Ölüdeniz’ i dünyanın en ünlü tandem yamaç paraşütü Destinasyonlarından biri haline getirmiştir. Fethiye’ de kaldığınız otellerden bu destinasyonların hepsine ulaşmak çok kolay olacak.

Fethiye’deki popüler yamaç paraşütü deneyimi, tam nitelikli yamaç paraşütü pilotları tarafından sağlanır. Ve yine aynı güzelliklerden biri ise kelebekler vadisidir. Fethiye apart otel lerde kalırken mutlaka uğramanız gereken Kelebekler Vadisi’ ne karayoluyla ulaşılamıyor olması onu benzersiz kılar. Faralya köyünden ya çok yükseklerde, yamacın tepesinden buraya yürümek ya da bir tekneye binmek zorunda kalabilirsiniz. Yaz aylarında Ölü deniz sahilinden Kelebekler Vadisi’ne günde birkaç kez servis tekneleri kalkmaktadır. Çoğu insan Fethiye tatil süresince günü kumda güneşlenerek geçirmekten mutlu olsa da, plajın arkasındaki yemyeşil, ormanlık geçitte harika yürüyüş fırsatları vardır. Fethiye’nin 30 kilometre güneydoğusundaki bu vadi, Akdağlar sıradağlarının dağlarını derinden kesiyor. Çoğu ziyaretçi, vadinin içindeki bir yürüyüşte yükselen uçurumların manzarasına hayran kalıyor. Yerinde gidip görmek ve atmosferi yaşamak için Fethiye’de tatil yapmanız gerekecek. Geçide giden yol, nehrin yukarısında, uçurumun kenarındaki ahşap bir tahta kaldırımı takip ediyor. Parkurun son bölümüne, hızlı akan nehri geçerek ve daha sonra dar yarıktan geçerek şelaleye ulaşılarak ulaşılır.

Nehrin yanında, hem geçidin girişinde hem de yürüyüşçülerin nehri geçtiği tabandaki vadinin içinde yastıklarla kaplı çayevleri yer almaktadır. Daha aktif olmaya eğimli ziyaretçiler için nehir boyunca kanyon ve rafting gezileri de vardır. Xanthos’un en güzel anıtlarının birçoğu 19. yüzyılda İngiltere’ye götürülmüş olmasına rağmen, bazı güzel mozaikler hala yerinde ve tiyatro, agora ve akropol hala yerinde görülebiliyor. Roma tiyatrosunun ötesinde, yolun solunda, bir zamanlar zengin heykel süslemeli iyonik bir tapınak olan anıtın bulunduğu kaide vardır. Yolun sağında Helenistik şehir meydanı var. Büyük bir kısmı hala görülebilen şehir surları, muhtemelen MÖ 3. yüzyıldan kalmadır. Patara (Fethiye’nin 70 kilometre güneyinde) Türkiye’nin en uzun plajına ev sahipliği yapar, bu nedenle güneş ve kum molası için mükemmel bir yerdir. Burası aynı zamanda bir zamanlar Likya Birliği’nde önemli bir şehirdi ve Antik Patara’nın başıboş kalıntıları kumun hemen arkasında uzanmaktadır. Denizde serinlemeden önce tarihi yerinde görmek için önceden plan yapmanızda fayda var.